Poříčské toulky - 9. ročník

Na tomto ročníku se finančně podílí v rámci podpory regionálních sportovních akcí Centrum pro regionální rozvoj.

Poříčské toulky 2013

Letošní, již 9. ročník byl opět rekordní. Počasí v posledních dnech před letošními toulkami nebylo ideální. Bylo deštivo a tím i blátivo. Ovšem 8. května ráno z nás chmury spadly. Nebe téměř vymetené a předpověď slibovala krásný den. Pořadatelé byli připraveni, již od 6 hodin bylo za hasičskou zbrojnicí čilo. Všichni se připravovali na nápor. A ten také přišel.  První jednotlivci se na trať vydali již před osmou hodinou. Hlavní nápor pak byl po deváté hodině a až do desáté hodiny bylo pořád co dělat. Několik turistů vyráželo na trať i déle.

Účastníci si nejprve vybrali svoji délku tratě, poté vyplnili přihlášku a zaregistrovali se.  Od pořadatelů obdrželi mapku trasy s podrobným popisem a ještě se mohli před startem občerstvit. Pak již jednotlivci i skupinky vyráželi na trať.

Pěšáci tento rok mířili přes Hronov a Fara na Vysokou Srbskou. Zde bylo kontrolní razítko a občerstvení v prodejně U Štěpánů. Odtud se trasy podle délky vracely přes Žďárky a letiště do cíle. Delší trasy vedly přes Závrchy do polského Stroužného, kde mnoho lidí využilo lovu pstruha s následnou  konzumací.

Cyklisté mířili na Policko a všechny trasy byly jaksi kopcovité. Stoupání do Bělého, prémiový výjezd na Hvězdu, zdolání stolové hory Ostaš a v neposlední řadě kopec z maršovského údolí dal všem zabrat. Odměnou byly překrásné výhledy na okolní kopce a hory, čistá  a svěží  jarní příroda. V cíli už všichni zapomněli na strasti z trasy. Po cestě bylo hodně občerstvovacích stanic čili hospod, některé avízované byly po ránu zavřené, jiné neuváděné opět otevřené. Všichni si však tu svoji „občerstvovačku“ našli. Kontrolní razítko bylo v hospodě ve Žďáru nad Metují. Mnozí z cyklistů  se odhodlali vyjet na Hvězdu, což je dvoukilometrové stoupání. Jestliže do cíle přivezli razítko z hospody na Hvězdě, v cíli je čekala prémie v podobě jednoho piva zdarma.

Po loňském náporu byli pořadatelé na vše již řádně připraveni. Hasiči měli nachstáno hodně kil klobás, další průběžné zásobování pak již nebylo téměř potřeba. V odpoledních hodinách, kdy se vracelo nejvíce turistů, vznikaly v cíli velké fronty na klobásu i na pivo. Všichni však byli disciplinovaní a rádi si v příjemné atmosféře frontu vystáli.

Zpestřením letošních Toulek byl stánek Červeného kříže, kde se mohli zájemci naučit metodám první pomoci a pro děti byla připravena vědomostní soutěž o ceny. Se svou propagací zde měla svůj stánek i destinační společnost Orlické hory a Podorlicko. Zájemci se tak mohli seznámit s touto nedalekou  turistickou oblastí a naplánovat tam třeba svůj další výlet. Akci finančně podpořilo Centrum pro regionální rozvoj ČR a mapový server CRR ČR.

Odpoledne pro všechny zahrála country kapela Struna z Hronova a byla prostě pohoda. Všichni se již těšíme na jubilejní desátý ročník Poříčských toulek, který se bude konat 8. května 2014 a tentokrát nás zavede asi do Polska. Necháme se překvapit.

Děkujeme všem účastníkům a hlavně pořadatelům z řad dobrovolných hasičů z Velkého Poříčí a také zaměstnancům Úřadu městyse za perfektní zvládnutí této náročné akce.

                                                                                                                                                                                            Josef Král

Počet účastníků 9. ročníku poříčských toulek:
Pěší Počet Cyklo Počet
12 km 335 30 km 196
17 km 165 36 km 185
20 km 40 45 km 100
22 km 51 51 km 149
Celkem 591 Celkem 630
Celkem všech účastníků: 1221 (V roce 2012 1156)

 

Galerie