Poříčské toulky - 12. ročník

Poříčské toulky 2016

Letošní, již 12. ročník Poříčských toulek tentokrát vyšel na neděli. Mnozí říkali proč jsme to neuspořádali v sobotu. Ne, toulky vždy budou 8. května, ať je pátek nebo úterý. Mimochodem, v sobotu 7.5. byly v okolí tři akce a k tomu v nedaleké Sopotnici a Potštejně se šel populární pochod Přes tři hrady a toho se prý zúčastnilo cca 9 000 turistů.

Počasí nám opět přálo, jasná obloha již od rána, sluníčko svítilo, jenom ten vítr byl silnější.

Letošní ročník jsme opět okořenili o novinky. Na odpoledne jsme připravili pro děti dětský řetízkový kolotoč, který byl plně využit od půl jedné do šesti hodin. Děti si to užívaly. Dále zde byla nově předváděcí akce nových vozů Renault. A již tradičně country hudba Chvíle z Hronova, půjčovna koloběžek, stánek Červeného kříže a Kladského pomezí.

Nápor startujících jsme jako pořadatelé letos zvládali, a to díky zjednodušení při přihlašování. Účastníci nevyplňovali přihlášky, pouze nahlásili vybranou trasu, zaplatili startovné, dostali mapu s popisem, občerstvili se tradičním perníčkem a čajem a mohli vyrazit.

Trasy letos vedly na Červenokostelecko a Jestřebí hory.

Pěšáci šli nad Zbečníkem, přes Kostelecké Končiny, Maternici a po hřebeni k Jírově hoře. Sešli do Hronova, kde teprve měli možnost občerstvení. Bohužel na trase měli jenom Maternickou studánku. Trasy však nejdou vždy vést kolem hospod. Nejdelší trasa však hospodu měla, a to v Chlívcích.

Cyklisté to měli na občerstvení lepší. Zase však měli velice náročnou kopcovitou trať. Stoupání ze Rtyně na Odolov  pořádně prověřilo sílu a výdrž cyklistů. Občerstvení na Pasekách a potom v Chlívcích dalo zapomenout strastím na trati.

V cíli museli hasiči zvládnout nápor při grilování markoušovických klobás, tvořily se fronty, ale všichni to pochopili a trpělivě čekali na tu svou klobásku. Mezitím si dali pivo, nebo vepřový steak, či hranolky.

Děkuji všem pořadatelům za zvládnutí toulek. Děvčatům z úřadu, chlapcům z technické čety za přípravu, úklid a obsluhu kolotoče, dobrovolným hasičům za občerstvení a organizaci na startu a v cíli, hudebníkům, děvčatům u stánků i hospodským na trase.

Tentokrát bylo zhruba o 200 turistů méně než vloni, přesto je účast 1548 turistů obdivuhodná.

Galerie