Poříčské toulky - 10. ročník

Poříčské toulky 2014

Máme za sebou jubilejní 10. ročník Poříčských toulek. V posledních letech máme jaksi kliku na počasí. Den před Toulkami, tj. 7.5. hodně pršelo. Při projíždění tras a jejich značení jsme řádně zmokli. Nemohli jsme ani stříkat šipky na asfalt. Přesto byly trasy dle účastníků označeny dobře.

Ráno 8.5. bylo počasí přívětivější, předpověď slibovala polojasno s možností lokálních přeháněk. V průběhu dne tak někdo na trase trochu zmokl, nebyla to však žádná pohroma. V cíli pršelo asi 10 minut kolem půl třetí. Jinak absolutní spokojenost s počasím.

Již od půl osmé se začali scházet a sjíždět první turisti. Po nezbytných přípravách pořadatelů jsme tak mohli zahájit registraci startujících. Již kolem deváté hodiny jsme tušili, že zájem o Poříčské toulky je opět veliký a že se tedy zapotíme. Několikrát jsme museli jít přidělávat přihláškové formuláře a mapky s popisem tras.

Nově jsme na Toulkách pořádali soutěž pro děti. Pěšáci na startu si vyzvedli formulář s jednoduchým kvízem. Ten postupně doplňovali po trati. V lese za letištěm je ještě čekal Krakonoš, ve Žďárkách klokan. Soutěže se zúčastnilo celkem 121 dětí. V cíli na každého čekala odměna.

Velký nápor startujících se dařilo pořadatelům zvládat, občas se sice tvořily fronty, ale účastníci po tradičním malým občerstvení na startu se s úsměvem vydávali na trať.

Po desáté hodině jsme začali sčítat přihlášky. Práce nekončila, bylo nutné rychle připravovat občerstvení, někteří rychlíci už byli v cíli. Po sečtení všech přihlášek jsme došli k ohromnému číslu, 1427 pěších a cyklistů. Opět rekord, o 206 více než v roce 2013. Rychle se museli dotisknout pamětní karty, hasiči vyrazili doplnit klobásy, měli jich připravených 1 200 ks. Každoroční dilema, co když bude pršet, co s metráky klobás budeme dělat? Vždy říkáme, že by si je museli odkoupit pořadatelé, každý by tak domů donesl třeba 10 kg.

Trasy letos vedly přes Žďárky a Malou Čermnou do Polska a na Orlické hory, do Pekla a na Náchodsko. Pěšáci šli přes letiště do Žďárek, kde měli kontrolní razítko. Odtud se trasy postupně vraceli do cíle, nejdelší vedla přes Kudowu a Brzozowie po státní hranici do Bělovse a do V. Poříčí. Cyklisté jeli přes Kudowu a dle náročnosti přes kopce do Pekla a domů. Nejkratší přes Českou Čermnou, další přes Levín, třetí přes Homoli na Číhalku a nejdelší přes Dušniky a Zieleniec. Hlavní občerstvovací místo bylo ve dvou hospodách v Olešnici. Kontrolní razítko měli cyklisté v Bavorce v Bělovsi. Trasy byly o něco delší než uváděné, ale nikdo mi v cíli neublížil a všichni to vzali s humorem. Já osobně jsem před Toulkami projížděl druhou nejdelší trasu a místo uváděných 56 km jsem najel téměř 60 km.

V cíli se hasiči poučili z front na klobásy z roku 2013, opékalo se na dvou místech a turisté dlouho nečekali. Odpoledne přispěla k perfektní atmosféře country skupina Struna, hasiči stačili narážet jeden sud za druhým, prostě pohoda.

Na akci se prezentovala se svým stánkem Branka, o.p.s., jež přiblížila všem naše krásné Kladské pomezí. Lidé si brali propagační materiály, mela byla o právě vydané letní noviny Kladské pomezí. Pro děti byl připraven krátký kvíz ze znalosti okolí.

U dalšího stánku byli všem k dispozici ženy z ČČK. Zde si bylo možné změřit BMI a každý se mohl dozvědět mnoho poučného a důležitého, např. první pomoc při autonehodách apod.

Sváteční den se vydařil, většina pracujících měla následující den v pátek dovolenou, nikdo nespěchal a „vo tom to je“.

Příští, již 11. ročník Poříčských toulek bude opět 8. května. Tentokrát tento den vychází na pátek, což je velice výhodné. Trasy opět posuneme ve směru hodinových ručiček směr Náchod, Č. Skalice. Budeme se těšit.

Děkuji všem organizátorům a pořadatelům za jejich práci. Děvčatům z úřadu městyse za perfektní průběh, hochům za značkařské práce, hasičům za občerstvení, kapele Struna, hospodským na trasách, pánu Bohu za počasí. Děkuji také všem Vám turistům, kteří jste si 8.květen zatrhli ve svých kalendářích. Děkuji tam nahoru panu Laštovičkovi z Č. Kostelce, pravidelnému účastníkovi prvních ročníků, který mne přivedl na myšlenku pořádat Poříčské toulky právě na státní svátek 8. května.

                                                                                                                      Josef Král

 

Počet účastníků 10. ročníku poříčských toulek:
Pěší Počet Cyklo Počet
9 km 195 32 km 215
12 km 302 44 km 211
16 km 167 56 km 118
21 km 113 70 km 106
Celkem 777 Celkem 650
Celkem všech účastníků: 1 427 (V roce 2013 1221)

 

Galerie